LogoInfo

FAQ

W tym dziale znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jeśli masz jakieś wątpliwości dot. usług oferowanych przez platformę The Phone, zanim się z nami skontaktujesz, zapoznaj się proszę z odpowiedziami zamieszczonymi poniżej.

Czym jest usługa The Phone? 

 • Czy abonent otrzymuje publiczny numer telefonu?
 • Ile kosztują połączenia?
 • Czego potrzebuję, żeby tak tanio dzwonić?
 • Czym różni się bramka od telefonu IP?
 • Ile numerów telefonicznych The Phone mogę zarejestrować na jednym urządzeniu?
 • Czym jest router VoIP?
 • Gdzie mogę zakupić telefon, bramkę lub router VoIP?
 • Na jakie wsparcie techniczne mogę liczyć, jako abonent The Phone?
 • Jak mogę sprawdzać koszty wykonanych rozmów, płatności, wybierać i blokować usługi?
 • Skoro mogę aktywować na bramce VoIP więcej, niż 1 numer telefonu, to czy mogę na niej mieć jedną linię dla usługi The Phone, a drugą – do innego operatora lub np. z puli cyfrowej centrali VoIP mojej firmy?
 • Czy zamiast kupować bramkę lub telefon, mogę dzwonić do kogoś z komputera za pomocą programu softphone?
 • Jakie podstawowe dane potrzebne są do skonfigurowania urządzenia The Phone?

Czym jest usługa The Phone?

Cyfrowa Telefonia IP (inaczej ang. VoIP – Voice over IP) - czyli telefonia internetowa - to nowoczesny sposób komunikacji telefonicznej w sieciach informatycznych. Korzysta z mechanizmu transmisji głosu za pomocą łączy internetowych lub dedytkowanych sieci wykorzystujących protokół IP.Insite Sp. z o.o. jest producentem i dystrybutorem platformy i szeregu rozwiązań informatycznych zapewniających możliwość wdrożenia Cyfrowej Telefonii IP we własnym zakresie w firmach i instytucjach zarówno zapewniających dostęp do Internetu innym podmiotom jako usługi dodatkowej, jak i podmiotom poszukującym nowoczesnych i korzystnych kosztowo rozwiązań VoIP dla własnych celów i projektów komercyjnych.

The Phone jest marką nowej usługi Cyfrowej Telefonii IP mającą na celu zagwarantowanie zintegrowanego i wspólnego pakietu bardzo korzystnych kosztowo i technicznie usług telkomunikacyjnych. Projekt The Phone realizowany jest przez sieć niezależnych Operatorów-Partnerów na terenie całego kraju. Współpraca w realizacji usługi pod wspólną marką gwarantuje naszym abonentom pewność i trwałość usługi, zunifikowany cennik, sprawdzone rozwiązania sprzętowe i programowe, a także obsługę realizowaną przez dostępnych i lokalnie znanych Partnerów.


Czy abonent otrzymuje publiczny numer telefonu?

Oczywiście! Abonenci mogą aktywować publiczny numer telefonu dokładnie taki, jaki otrzymuje się w innych sieciach telefonii stacjonarnej. W przypadku Łodzi będzie to numer w formacie 042 1234567. Numer taki umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń z abonentami wszystkich innych sieci publicznych w kraju i za granicą.

Ważną cechą naszej oferty jest fakt, iż abonent może wykupić numer telefoniczny również spoza swojej strefy numeracyjnej. Przykładowo abonent, który wyjechał np. na studia z Katowic do Warszawy, może aktywować numer w strefie 032 w swoim mieszkaniu w Warszawie zapewniając sobie połączenia z rodziną i znajomymi na Śląsku po kosztach połączenia lokalnego, a nie międzymiastowego. Aktywacji takiego numeru dokonać może wyłącznie Partner The Phone oferujący strefę numeracyjną 032. Nic nie stoi na przeszkodzie, by równocześnie przykładowy abonent miał aktywny również drugi numer w strefie 022 dla rozmów w Warszawie.

Możliwość aktywacji numeru w dowolnej strefie numeracyjnej bez względu na miejsce faktycznego pobytu umożliwia więc ponadto przemieszczanie bramki/telefonu w zależności od swojego aktualnego miejsca zamieszkania, pracy lub wręcz pobytu. Jedynym warunkiem dla zachowania numeru i możliwości wykonywania/odbierania połączeń, jest dostęp do Internetu o przepustowości symetrycznej min. 64 kbps i brakiem blokady połączeń VoIP w danej sieci, w której abonent postanowi podłączyć urządzenie The Phone.


Ile kosztują połączenia?

Koszty połączeń zawiera nasz cennik. Na szczególną uwagę zasługują całkowicie darmowe i nielimitowane w czasie połączenia między abonentami The Phone w danej strefie numeracyjnej i to bez względu na wybór Partnera, u którego usługa została aktywowana i dostawcę Internetu, z którego łączy korzysta nasz telefon lub bramka IP.

Czego potrzebuję, żeby tak tanio dzwonić?

Wystarczy dostęp do Internetu o symetrycznej przepustowości (czyli w obydwu kierunkach) min. 64 kbps, którą można zapewnić dla realizacji rozmów telefonicznych (najlepiej w sieci wybranego Partnera, gdyż gwarantuje on odpowiednią jakość łączy) i terminal abonencki The Phone, którym może być telefon IP, bramka do podłączenia zwykłego telefonu analogowego lub inne urządzenie wspierające komunikację w sieciach IP z wykorzystaniem protokołu SIP2. Koszt zakupu wybranego terminala VoIP pokrywa Abonent.


Czym różni się bramka od telefonu IP?

Telefon IP, to kompletny cyfrowy telefon podłączany bezpośrednio do sieci internetowej. Telefon taki przypomina telefony ISDN. Posiada zazwyczaj wyświetlacz pozwalający na identyfikację osoby dzwoniącej i obsługę szeregu usług dodatkowych. Bramka służy do podłączenia zwykłego analogowego telefonu do sieci internetowej.
Dzięki bramce abonent może wykorzystać w sieci The Phone swój dotychczasowy analogowy aparat telefoniczny, również bezprzewodowy. Bramki nie obsługują zazwyczaj telefonów ISDN.


Ile numerów telefonicznych The Phone mogę zarejestrować na jednym urządzeniu? 

Ilość zależna jest od modelu urządzenia, najczęściej sprzedawane modele obsługują od 1 do 4 numerów.


Czym jest router VoIP? 

Router, to specjalne urządzenie oddzielające sieć abonenta od Internetu lub sieci lokalnego dostawcy Internetu. Niektóre routery posiadają specjalne gniazdko pozwalające podłączyć do sieci zwykły telefon analogowy bez konieczności kupowania odrębnej bramki. Aby można było nawiązać połączenie telefoniczne, dane konta abonenckiego usługi The Phone należy wprowadzić w odpowiednim miejscu w oprogramowaniu routera. Przykładem takiego routera jest urządzenie Linksys WRT54GP2-EU.


Gdzie mogę zakupić telefon, bramkę lub router VoIP?

Bramki i telefony IP zgodne z protokołem SIP2 można zakupić u wybranego Partnera The Phone oraz w większości sklepów komputerowych. Dla zapewnienia jednak odpowiedniej jakości rozmów i niezawodności urządzeń, przetestowaliśmy szereg urządzeń różnych producentów. W wyniku przeprowadzonych testów, jako podstawowe urządzenia dla usługi The Phone wybrane zostały przez nas bardzo dobre, popularne i cieszące się doskonałą opinią użytkowników produkty firmy Linksys, których aktualna oferta dostępna jest na naszych stronach.

Z uwagi na dużą ilość telefonów i bramek VoIP w sprzedaży, poszczególni Partnerzy mogą posiadać w swojej ofercie również inne urządzenia. Niemniej z powodów technicznych (w/w różnorodności oferty na rynku) oficjalne wsparcie w ramach sieci The Phone posiadają na dzień dzisiejszy wyłącznie wskazane na naszych stronach urządzenia Linksys.

Na jakie wsparcie techniczne mogę liczyć, jako abonent The Phone?

W ramach wsparcia technicznego, Partnerzy zapewniają sprzedaż i gwarancję bramek i telefonów VoIP. Dokonują również konfiguracji dostarczanych przez siebie urządzeń.W zakresie urządzeń zakupionych z innych źródeł, gwarancji i wsparcia technicznego udziela sprzedawca urządzenia, zaś Partner oferuje wyłącznie podstawowe, standardowe dane konfiguracyjne konta abonenckiego. Partner może zaoferować dodatkowe wsparcie dla takich urządzeń, nie jest ono jednak obowiązkowe, gdyż nie może on zagwarantować ich znajomości i poprawnej pracy.


Jak mogę sprawdzać koszty wykonanych rozmów, płatności, wybierać i blokować usługi?

Elementem usługi The Phone jest e-BOK, czyli elektroniczne Biuro Obsługi Klienta. Jest to specjalnie zaprojektowana strona internetowa, na której Abonent może śledzić wszystkie informacje dotyczące połączeń telefonicznych i rozliczeń, a także dokonywać zmian w zakresie części usług dodatkowych. e-BOK udostępniany jest każdemu z Partnerów, którzy z kolei uruchamiając usługę dla danego abonenta, udostępniają nazwę użytkownika i hasło oraz adres internetowy systemu e-BOK.

Niektórzy Partnerzy posiadać mogą własne rozwiązania dostępu abonentów do informacji o usługach, w tym własne systemy e-BOK. Sposób dostępu do w/w informacji każdy Partner zobowiązany jest wyjaśnić swoim klientom.

Skoro mogę aktywować na bramce VoIP więcej, niż 1 numer telefonu, to czy mogę na niej mieć jedną linię dla usługi The Phone, a drugą – do innego operatora lub np. z puli cyfrowej centrali VoIP mojej firmy? 

O ile bramka potrafi zapamiętać dane więcej, niż jednego konta SIP2 (standard wykorzystywany przez The Phone), oczywiście jest to technicznie możliwe. Partnerzy The Phone nie zapewniają jednak wsparcia dla tego typu konfiguracji i nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne błędy w kierowaniu połączeń na różne linie.

Czy zamiast kupować bramkę lub telefon, mogę dzwonić do kogoś z komputera za pomocą programu softphone? 

Tak, o ile program taki jest zgodny z protokołem SIP2, można go skonfigurować dla pracy z dowolnym kontem SIP2 (niektóre rozwiązania nie oferują takiej możliwości), zaś komputer posiada odpowiednie wyposażenie (mikrofon i słuchawki lub odpowiedni telefon USB). Nie polecamy jednak takiego rozwiązania, gdyż nie zapewnia ono odpowiednio wysokiego poziomu i dostępności usługi. Dzieje się tak z uwagi na wykorzystywanie komputera do różnych zadań (muzyka, gry, wysokie obciążenie), możliwe jego wyłączenie, zajętość pasma do Internetu przez różne programy oraz różnorodność programów typu softphone, różna jakość mikrofonów i głośników oraz konfiguracji komputerów.

Jakie podstawowe dane potrzebne są do skonfigurowania urządzenia The Phone? 

 • ustawienia sieci IP do której podłączone ma być urządzenie
 • nazwa konta abonenta (UID / login) – jest nim numer telefonu
 • hasło do konta (password)
 • adres serwera SIP2 wybranego partnera (SIP Proxy)
 • codec: g711ulaw